02​

מהי עששת?

רפואת שיניים לילדים

מחלת השיניים הנפוצה ביותר בעולם היא העששת. היא פוגעת ב- 99% מאוכלוסיית העולם ברמה זו או אחרת. עששת היא איזור רך בשן בעל צבע חום. זהו ריקבון של חומר השן שאם לא יסולק בזמן ימשיך ויעמיק עד לאיבוד השן לגמרי.

 

טיפול בעששת הוא פשוט ביותר ונחשב כרפואת שיניים משמרת בלבד. ביקור תקופתי אצל רופא השיניים ימנע התפתחות עששת והחמרתה, זאת על ידי הסרה של רקמת השן הפגועה וסתימת החלל שנוצר.

 

לאחר שהעששת הוסרה יש לסתום את החלל באחד משני סוגי הסתימות הקיימות:

• סתימה לבנה

• סתימה מתכתית (אמלגם)

עששת הגיל הרך, נקראה בעבר גם "עששת הבקבוק" מופיעה אצל 10% מהפעוטות עד גיל 3 שנים.

מתחילה סמוך לבקיעת השיניים ומופיעה ככתמים לבנים על השיניים החותכות העליונות, אשר הופכים לכתמים כהים ולחורים.

העששת היא מחלה מדבקת! הורים ששיניהם מטופלות ואינן לוקות בעששת פעילה מגדילים את סיכויי ילדיהם ליהנות משיניים בריאות שכן, העברת כפית מפה לפה, ניקוי המוצץ בפה ההורה וכדומה, עלולים להעביר חיידקי עששת הנמצאים ברוק ההורה אל התינוק.

 

תהליך ריקבון של השיניים המתפתח בתינוקות מתחיל כפס לבן, על גבי השיניים - סמוך לחניכיים  בשיניים החותכות הקדמיות העליונות. אם הדבר מאותר בשלב זה ע"י רופא שיניים היודע לזהות את התופעה הדבר הפיך וניתן לעצירה. עם התקדמות התהליך תהיה פגיעה בשיניים נוספות. הנגעים הופכים חומים בהדרגה. זה הסימן שהעששת פעילה ונחשפות שכבות פנימיות של השן.

 

חוסר טיפול בעששת בשלב מוקדם יגרום להרס השן מה שיוביל בהמשך לכאבים, הופעת נפיחות ומוגלה. בעקבות הכאבים ואי הנוחות הפעוט נמנע מאכילה. בשל תזונה לא סדירה לעתים מגיעים למצב בו יש עיכוב גדילה (אין עליה במשקל ובגובה).

בחיוך של הפעוט נראה מראה של שיניים "אכולות", פגיעה אסטטית.

עששת של הגיל הרך

הגורמים לתהליך העששתי

 

1.כמות החיידקים בפה

התינוק מקבל את מרבית החיידקים מהמטפל העיקרי שלו (לרוב האם). הדבקת התינוק בחיידקים  מתרחשת דרך "נשיקות רטובות", טעימות מאותה כפית, ליקוק מוצץ שנופל על הרצפה ומוכנס לפה התינוק ועוד. חשוב להמנע מפעולות אלה ובמקביל לצמצם את כמות החיידקים בפה של האם. (יש קשר ישיר בין כמות החיידקים אצל האם ובין כמות החיידקים של תינוקה). 

כאשר לאם הגיינה אורלית מצויינת (מעט חיידקים בפה)-תהיה חשיפה מינימלית ומאוחרת של חיידקים בפה התינוק. 

 

2. פגיעה באיכות השן 

היווצרות שן החלב מתרחשת עוד ברחם (החל מהחודש הרביעי להריון). כל מצב המייצר סטרס במהלך ההיריון כמו - מחלת חום של האם או תרופות מסוימות הנלקחות במהלך חודשי ההיריון יכול להשפיע על התפתחות השיניים של העובר ולפגוע באיכותן. כנ"ל לגבי סיבוכים סביב הלידה, מצוקת עובר או לידה מוקדמת. כל מצב סטרס שכזה מעלה את הסיכוי להתפתחות פגמים באמייל (השכבה החיצונית ביותר של השן). פגים ועוברים הנולדים במשקל לידה נמוך, מוגדרים כקבוצת סיכון להתפתחות פגמים אלה. המשמעות בהמשך החיים היא ששן הבוקעת פגומה תהיה מחוספסת, קשה יותר לניקוי ובשל כך חיידקים נצמדים אליה ביתר קלות. משם הדרך לפרוק האמיל (שמראש בוקע פגום) קלה ומהירה. התוצאה = חורים בגיל צעיר. 

 

3. חשיפה לסוכרים 

הרגלי התזונה של התינוק, שתייה מתוקה מבקבוק וגם הנקה ממושכת חושפים את פה התינוק  לסוכר. החיידקים המצויים בפה יודעים לקחת את הסוכר ולהופכו לחומצה. החומצה מפרקת את  השן, ובמידה והשן כבר פגומה החור יתפתח במהירות רבה.

הגורמים לתהליך העששתי

חשוב לדעת ששתייה מתוקה בלילה היא גורם מס 1 לעששת הגיל הרך

בחלב אם, בתחליפי חלב, במיצים, בתה או מים ממותקים, במשקאות מוגזים וכו' יש סוכר. בלילה הגוף עובר shut down נח ומאיט קצב ואיתו גם בלוטות הרוק. הרוק בלילה מופרש בכמות קטנה ואינו שוטף את הפה מהנוזל הממותק או מהחיידקים והחומצה שהם מייצרים. החומצה בפה פועלת ומפרקת את האמייל.

 

אם ניתן להמנע מאכילה במשך הלילה מה טוב!

בכל מקרה חשוב לצחצח לפני השינה ובהמשך להעביר גאזה רטובה, במידה ובכל זאת ומתקיימות "ארוחות לילה" חשוב לנקות את הפה משאריות הנוזל - כולל אחרי הנקה.

כיצד ניתן למנוע עששת של הגיל הרך?

* עששת הגיל הרך מופיעה אצל 1 מכל 10 תינוקות. באיתור מוקדם קל למנוע את המחלה ולאפשר חיוך בריא לאורך שנים.​

טיפים למניעת עששת של הגיל הרך

מהי עששת?

רפואת השיניים לילדים שונה מרפואת השיניים למבוגרים בהרבה מובנים. 

בעוד רפואת השיניים למבוגרים נחלקת לתחומי התמקצעות שונים: אנדודונטיה, פריודונטיה, פרוטטיקה, וכירורגיה. רפואת השיניים לילדים מוגדרת לפי קבוצת הגיל של המטופלים. 

 

חשיבות הטיפול בילדים

רבים ממטופלי שואלים אותי מדוע צריך לטפל בשיניים של הילד, הרי הן נושרות עוד מעט. טענה שגויה זו נובעת מחוסר ידיעה של תהליכים התפתחותיים. 

 

השיניים הראשוניות / נשירות, מתחילות  לבקוע בסביבות גיל חצי שנה ומסיימות לבקוע בסביבות גיל שלוש. נשירת השיניים הנשירות מתחילה בסביבות גיל 6 ומסתימת בסביבות גיל 12. במקביל מתרחש תהליך בקיעת השיניים הקבועות. תהליך החלפת השיניים כולו אורך בממוצע שש שנים. בשנים אלו לילדים יש משנן מעורב שבו קיימות שיניים נשירות וקבועות גם יחד.

 

חור בשן הינו תוצאה של תהליך עששתי. עששת מוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי כמחלה מדבקת, והנפוצה ביותר אחרי התקררות. בפה, אשר בו קיים תהליך עששתי במהלך תקופת המשנן המעורב (בין גיל 6 ל- 12 שנים), השיניים הנשירות הנגועות בעששת מדביקות את השיניים הקבועות ואלו האחרונות נפגעות ונהרסות.                                                                                         

רבים מזלזלים בחשיבות השמירה על השיניים הנשירות, כך שבמקום טיפול משקם לשן הם מבקשים לעקור אותה. הסיבה לכך נובע מחוסר הבנה של תפקיד השיניים הנשירות בפי הילד.

 

לשיניים אילו תפקידים רבים

  האסטטיקה של הילד ( ילד מחוסר שיניים נראה עצוב וסובל לעומת ילד עם חיוך מלא ושיניים לבנות בפיו)

  אכילה ותהליך פירוק המזון ( משפיעה על ההתפתחות והגדילה התקינה של הילד ).

  הכוונת השיניים הקבועות בבקיעה ( למנוע בעיות ישור שיניים מיותרות),

  מניעת בעיות הגיה ודיבור לא ברור.

 

כיום, במאה ה- 21 קשה למצוא אנשים משוללי סתימות לחלוטין. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי 99% אחוזים מאוכלוסיית העולם סובלים ממחלת העששת ברמה זו או אחרת. למעשה, מחלת העששת כל כך נפוצה שטיפול בה נחשב כרפואת שיניים משמרת, כלומר, עששת המטופלת בזמן מאפשרת את שימור השן. 

צחצוח שיניים עם בקיעת השן הראשונה !!!! להתייעץ עם רופא מתי כדאי להוסיף פלואוריד

שמירה על הרגלי תזונה והנקה נכונים

ביקור מוקדם ושגרתי במרפאה לרפואת שיניים לילדים מאפשר איתור גורמי סיכון (פגיעה באמייל, ריבוי חיידקים אצל האם ו/או הרגלי תזונה לא מתאימים). 

איתור מוקדם של הגורמים – יבטיח מזעור ומניעת נזקים.

באותו ביקור ניתן לזהות נגע ראשוני ("כתם לבן ע"ג השן") שהוא הפיך. ובעזרת מריחת מוס או ג'ל בבית ובמרפאה ל"הקפיא" את המצב ולמנוע התקדמות העששת ובמקרים מסוימים אף לגרום לריפוי.

02​

01​

03​

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון

אימייל

הודעה

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה 

טלפון מרפאה: 04-9513050

דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה   טלפון מרפאה: 04-9513050   דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

​צור קשר - ד"ר גבע מזמין אתכם לכתוב לו באתר